Přejít na obsah
 < Škola
T.F.Šimon

T.F.Šimon

1877-1942, grafik a malíř, profesor.
Mistr T.F.Šimon (nar. Tavik František Šimon 1877), profesor malířské akademie pražské, grafik světového jména, prožil ve Mšeně své dětství a jinošský věk. Napsal o něm: „Mšeno vybavuje v mysli mé mnoho vzpomínek na nejkrásnější úsek mého života – probouzejícího se mládí, jinošských snů, tužeb a ideálů, jež vyrůstaly v prostředí a kraji přímo stvořeném pro citlivou duši uměleckou.“ Jinde opět: „Cítím odůvodněnou příchylnost k Vašemu městu, jako někdejší jeho občan, který se snad až příliš toulal po světě, ale který vždy rád vzpomíná na místo, jeho romantické okolí a jeho přátele, kde prožil jsem své radostné mládí.“ V letech 1926 a 1927 podnikl jako umělec–výtvarník cestu kolem světa. Bohaté a mocné dojmy z ní a osobní umělecký vztah svůj k novému a nejvýš zajímavému prostředí uložil v poutavé knize: „Listy z cesty kolem světa“. Ojedinělé umělecké toto dílo s reprodukcemi autorových kreseb vydalo r. 1928 nakladatelství J. Otto v Praze.

28.dubna 1940 dostalo se Mšenu krásného kulturního přínosu. Vystavoval v tělocvičně milý náš profesor malířské akademie T.F.Šimon soubor svých leptů. Úvodní slovo k výstavě měl
J. Cinibulk, který mistra jménem města uvítal a shromážděným význam Šimonův pro české i světové umění naznačiti se pokusil. V intimním vztahu Mšena k velkému umělci uvedl, že Mšeno zove jej s radostí svým  - neboť prožil v něm mladá svá léta, od nás šel na pražskou malířskou akademii – k nám se vracel po jejím absolvování k svým drahým rodičům a odtud rozběhl se na studijní cestu svou do Dalmácie a Italie, jež byla počátkem uměleckého jeho vzestupu v mistra slaveného i daleko za hranicemi rodné země.
Mistr Šimon přednesl potom četným, pozorně poslouchajícím přednášku, ve které vylíčil postup všech technik leptových i dřevorytu a v přátelském rozhovoru při své noblesní dobrotě a srdečnosti setrval se svými známými ve výstavní síni.
Jednatel referuje, že s ředitelem Cinibulkem přednesli ve Mšeně přítomnému mistru T.F.Šimonovi prosbu, aby vlastní rukou vytvořil pro Mšeno propagační plakát. Mistr s příkladnou ochotou svou slíbil tak učiniti. Vzhledem k pohnuté době a nesnadnostem tiskovým byla věc ta – pohříchu – na neurčito odsunuta. (Pramen: publikace Spolku Romanov 1934, 1944).

Rodiče T.F.Šimona žili v čp. 138 v Karlově ulici, jeho otec Antonín zemřel ve Mšeně v roce 1912, pohřben je však na Olšanských hřbitovech v Praze.

Výtečné zahraniční stránky o TFŠ (ext. odkaz).

Zdroj: www.mestomseno.cz

Školní kalendář

 
je výběrem nejlepších prací za uplynulý rok. 
Podívejte se.

Používáme informační systém IZUŠ
logo19-bila