V ZUŠ Mšeno se konala soutěž MŠMT

Rubrika: Soutěže a ocenění, Ostatní akce
6. února, okresní kolo národní soutěže ZUŠek v kategorii Komorní hra s převahou dechových nástrojů

Ve středu 6. února se v prostorách ZUŠ Mšeno konalo okresní kolo národní soutěže ZUŠek v kategorii Komorní hra s převahou dechových nástrojů, kterou tradičně jednou za tři roky vyhlašuje Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy. Soutěže se účastnilo osm komorních souborů, pět ze ZUŠ Mělník a tři ze ZUŠ Kralupy.

Jednalo se konkrétně o tyto soubory:

• Komorní trio, ZUŠ Mělník, umělecký vedoucí Roman Forst
  • Trio klarinetů, ZUŠ Kralupy, um. v. Bohuslava Převrátilová
  • Flétnové trio, ZUŠ Kralupy, um.  v. Veronika Sedláčková
  • Dechové trio, ZUŠ Mělník, um.  v. Miroslav Loučka
  • Komorní trio Resonant, ZUŠ Mělník, um. v. Zdeněk Němec
  • Klavírní trio, ZUŠ Mělník, um. v. Martina Hůtová
  • Soubor zobcových fléten, ZUŠ Kralupy, um. v. Jindřich Gombos
  • Kvarteto příčných fléten, ZUŠ Mělník, um. v. Zdeněk Němec.

V odborné porotě se sešli ředitel ZUŠ Mělník Jiří Lechner, ředitel ZUŠ Kralupy Luboš Harazin, emeritní ředitel ZUŠ Mělník Miroslav Malec, Michal Novozámský ze ZUŠ Neratovice, Mgr. Veronika Skopcová ze ZUŠ Mšeno a Karel Horňák ze ZUŠ Mšeno. Předsedou poroty byl koncertní mistr Hudby Hradní stráže a Policie ČR Daniel Blažek.

Umělecká i technická úroveň přihlášených souborů byla vynikající, což vypovídá o tom, že jediné, co může interprety dětského věku limitovat, je míra jejich úsilí, které jsou schopni přiložit ke svému talentu. Když k tomu připočítáme úsilí a zkušenost jejich učitelů, je evidentní, že práce s dětmi na českých ZUŠkách nese punc nejvyšší náročnosti. Z této náročnosti se posléze rekrutují mladí umělci, kteří mají šanci studovat na konzervatořích a posléze vstoupit na profesionální koncertní pódia.

Z osmi souborů, v nichž účinkovali žáci ve věku od osmi do šestnácti let, poslala odborná porota sedm souborů do krajského kola. Jsem tomu rád, neboť takový úspěch probudí v mladých hudebnících jen další síly a odhodlání k překonávání nejčastějších nástrah dětského věku, jako jsou například pohodlnost a nezájem. Překvapilo mne také, s jakým sebevědomím předstupovali soutěžící před porotu. V tomto smyslu vidím největší přínos učitelů ZUŠek pro osobnostní rozvoj dítěte.

Vzhledem k tomu, že teprve před necelými třemi roky se stal hudební obor ZUŠ Mšeno opravdovým partnerem ostatních uměleckých škol, nemohli jsme do soutěže postavit konkurenceschopný soubor. Práce se souborem představuje mnoho let tvrdé práce, jednak na individuální úrovni jednotlivých žáků, a jednak na souhře, ladění a uměleckém projevu souboru.

Přeji všem účastníkům soutěže MŠMT hodně úspěchů a radosti s hudbou. Přeji sobě,
aby se i po souborové stránce dokázala ZUŠ Mšeno prosadit na okresní nebo krajské úrovni. Jsem přesvědčený, že cesta, kterou jsme před pár roky zvolili, na tuto úroveň vede.

PhDr. Josef Šebesta, Ph.D., tajemník poroty a vedoucí hudebního oboru ZUŠ Mšeno

Fotografie: archiv ZUŠ Mělník