ZUŠ Mšeno na zahájení MHF Pražské jaro 2018

Základní umělecká škola Mšeno se účastnila slavnostního zahájení MHF Pražské jaro 2018 na vyšehradském hřbitově v Praze.

V sobotu 12. května se za účasti mnoha významných osobností konalo na vyšehradském hřbitově v Praze slavnostní zahájení Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2018. Slavnostní průvod, jehož se účastnili i zástupci ZUŠ Mšeno, vedl ministr kultury Ilja Šmíd, následoval ředitel Pražského jara Roman Bělor, ředitelka Muzea Bedřicha Smetany Sandra Bergmannová, houslový virtuos Jaroslav Svěcený a další. Schody na Slavíně obsadili trubači Hudby Hradní stráže a Policie ČR, kteří hráli smuteční hudbu při pokládání věnců na hrob Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha, Josefa Suka a Bedřicha Smetany, slavnostní akt ukončili fanfárami pro Pražské jaro od Otakara Jeremiáše; a Vysokoškolský umělecký soubor, jenž pod vedením sbormistra Jakuby Zichy zazpíval sbor Bedřicha Smetany Buď sláva tobě, od Josefa Bohuslava Foerstera skladbu Trikolora a od Antonína Tučapského Prosbu. U hrobu Bedřicha Smetany promluvil ministr kultury Ilja Šmíd o smyslu historicity ve vnímání vlastní existence současným člověkem, a herečka Šárka Vaculíková zarecitovala báseň Jaroslava Seiferta Jarní apostrofa.

Večer, za účasti televizních kamer, zazněl ve Smetanově síni Obecního domu v Praze cyklus symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast, do kterého vložil Smetana lásku k vlasti, k jejím historickým a kulturním hodnotám.

Bedřich Smetana zemřel 12. května (1884), a proto se v tento den, nepřetržitě již od roku 1946, scházejí na Vyšehradě představitelé českého kulturního života, jednak aby uctili památku největších osobností české hudby, a jednak aby zde zahájili Mezinárodní hudební festival Pražské jaro.

Dr. Josef Šebesta

Publikováno dne: 14.05.2018