Přejít na obsah
Zrození portrétního triptychu Jana Amose Komenského

Zrození portrétního triptychu Jana Amose Komenského

Během valentýnského víkendu se vytvořil hliněný předobraz busty Jana Amose Komenského ve středu 17.2. pak došlo k odlévání hliněného modelu do sádrové formy.

Ve čtvrtek 18.2. ve 22:00 hodin se zpevňovala sádrová forma kovovým rámem, který nám svařil a zámky vybavil Jiří Komenda. Díky jeho řemeslné zručnosti se forma zdařila na výbornou.
Již brzy ráno 19.2.jsme vyjížděli s vítězi soutěže Colours design Mšeno do Sklárny Ajeto v Lindavě, kde jsme chtěli vytvořit alespoň jeden skleněný portrét učitele národů. Nakonec se vytvořily tři neopakovatelné portréty z křišťálového skla,které chladly dva dny. V úterý 23. 2. jsme mohli spatřit portréty v plné kráse, zářily i díky dokonalosti uměleckého řemesla. Nyní nastala nejtěžší část v tvorbě žáků, dotvořit myšlenku a příběh portrétů do triptychu.
První portrét vyjadřující TABULU RASU / metafora „nepopsaný list“: znamená médium - žáka, do něhož se dá psát, avšak není nic napsáno.  Výtvarně se dotvářel čistou kresbou střípků, šroubů a šněrovadel za pomoci permanentních fix.
Druhý portrét vyjadřující AGRESI / šikanu v údobí dospívání fyzické i psychické omezování či týrání slabšího jedince v kolektivu. Výtvarně se dotvářela zjizvená tvář pomocí izolepy i přes ústa,která mlčí, sprejem a výmluvným nápisem BAD BOY.
Třetí portrét vyjadřuje smysluplnost VZDĚLÁVÁNÍ / proces osvojování znalostí, dovedností a postojů, bez této životní zkušenosti, bychom nemohly zazářit, jako křišťálové sněžítko s modrým květem. Tato barva má uklidňující efekt; někdy též evokuje pocit autority, bezpečí nebo úspěchu.
Velmi symbolická a pietní byla i ta skutečnost, že během našeho tvoření portrétního triptychu J. A. Komenského zemřel ve věku 66 let Prof.Dr.Ing.arch. Bořek Šípek, který byl jeden ze tří zakladatelů Sklárny Ajeto, kde jsme tvořili se sklářskými mistry.
V pátek 26.2. jsme tyto výtvarné artefakty odvezli i s dalšími díly do Lidic na Mezinárodní dětskou výtvarnou výstavu.

                                                                                                Mgr. Čeněk Hlavatý

Publikováno dne: 20.04.2016

Přílohy:

J. A. Komenský

1 | 2 | 3 | 4 další

Školní noviny

» Žádné aktuality nebyly nalezeny.

Školní kalendář

 
je výběrem nejlepších prací za uplynulý rok. 
Podívejte se.

Používáme informační systém IZUŠ
logo19-bila