Žebřík do nebe pro Jana Skácela

Rubrika: Výstavy, koncerty, Ostatní akce

V pořadu složeném z poezie, povídek a recenzí básníka Jana Skácela (1922-1989) účinkovali: Alfréd Strejček, Jitka Morávková-Švandová, Radka Tesárková – umělecká recitace, Jiří Šámal – hudební doprovod na Hang Drum Integral a žáci pěvecké třídy ZUŠ Mšeno: Adam Dvorščík, Karolína Štolbová a Anna Machová. ZUŠ Mšeno byla zároveň pořadatelem akce, jež se konala v pondělí 14. září od 18 hodin v sále radnice ve Mšeně.

Pořad, jenž byl vyznáním obdivu všech účinkujících k všestranné umělecké tvorbě významného českého básníka Jana Skácela, zahájili žáci ZUŠ Mšeno, kteří se připravují na Písňovou soutěž Bohuslava Martinů. Adam Dvorščík, Karolína Štolbová i Anna Machová zpívali po třech písních ze soutěžního repertoáru.

Spojení zpěvu a recitace je logické: součástí klasické metodiky zpěvu je deklamace, neboli umělecká práce s jazykem. A Alfréd Strejček je uznávaným recitátorem, jehož podmanivý hlas vešel do širokého povědomí. Ve spojení s Jitkou Morávkovou, Radkou Tesárkovou a Jiřím Šámalem vytvořil kompaktní umělecký soubor, jenž prostřednictvím Skácelových textů, hudby a nádherně deklamované češtiny rozezněl poetiku niternosti každého z návštěvníků.

Je s podivem, kolik jich dokázal přitáhnout pořad, jenž nebyl nijak masově propagován. Prvotním záměrem bylo vytvořit komorní prostředí, avšak, zdá se, že se ve Mšeně vyprofiloval okruh lidí, kteří se stali automatickou součástí kulturního života, a tedy i součástí pořadu Žebřík do nebe.

Jan Skácel napsal: A když se ocitnete na jevišti, může vzniknout krásný dialog mezi jevištěm a hledištěm, i když je hlediště nonverbální (nemluvící). Myslím, a nerad mluvím za ostatní, že jsme si ten pocit vzájemného dialogu, kdo jsme se v ten podvečer účastnili, odnášeli domů.

Dr. Josef Šebesta

Publikováno dne: 16.09.2015