Ze ZUŠ Mšeno třikrát na konzervatoř

Rubrika: Soutěže a ocenění, Ostatní akce
....uprostřed ledna se otvírají zkušební místnosti a sály českých konzervatoří....

S příchodem každého nového kalendářního roku, vždy uprostřed ledna se otvírají zkušební místnosti a sály českých konzervatoří, aby zde odborná porota vybrala z přihlášených zájemců, jež dokončují devátou třídu základní školy, ty nejlepší, nejtalentovanější, k náročnému šestiletému uměleckému studiu. Téměř veškerá tíha a odpovědnost za rozvoj talentovaných dětí, jež po ukončení povinné školní docházky úspěšně pokračují ve studiu na konzervatořích, leží na propracovaném systému základního uměleckého školství. Součástí tohoto systému je i ZUŠ Mšeno, která umělecky vzdělává své žáky ve dvou oborech: výtvarném a hudebním. Přestože v hudebním oboru této školy studuje pouze necelá stovka žáků pod vedením čtyř vyučujících, pedagogické výsledky si zasluhují zveřejnění, především proto, že se nestává často ani těm ZUŠkám největším, aby v průběhu dvou týdnů úspěšně umístily tři své studenty na konzervatoř.

Do psychicky i fyzicky náročného maratónu talentových zkoušek, jež studiu na konzervatoři předcházejí, se na podzim minulého roku přihlásila tři děvčata z deváté třídy ZŠ ve Mšeně: Kristýna Hrušková, Brigita Klementová a Anna Veselá, jež zároveň studují v hudebním oboru ZUŠ Mšeno ve třídě sólového zpěvu, první dvě klasický zpěv, Anna zpěv populární. Kristýna si na zkoušky zapsala dvě lidové písně: O, řebíčku zahradnický a U panského dvora, k tomu pak dvě písně umělé: Rosička z cyklu Písně na jednu stránku od Bohuslava Martinů a árii G. F. Händela Lascia ch'io pianga z opery Rinaldo. Také Brigita zpívala dvě lidové písně: Dobrú noc, má milá a Já mám koně, nadto Rosičku a píseň Joa Hasaišiho Haritsumeta yumi no z japonského animovaného filmu Princezna Mononoke. Obě děvčata zpívala druhé písně v původním znění, tedy Kristýna italsky a Brigita japonsky. Na moje doporučení se Kristýna a Brigita přihlásily na Konzervatoř Jana Deyla v Praze na Maltézském náměstí, jejíž součástí je i vynikající oddělení sólového zpěvu, které vede profesorka Daniela Štěpánová, předsedkyně a členka mnoha odborných porot v Česku i v zahraničí. Zkoušky se konaly 16. ledna a probíhaly celý den. Od 8 hodin registrace, od 9 hodin písemné testy, určené nejen k posouzení úrovně hudebně-teoretické přípravy uchazečů, ale také IQ test, a test na určování intervalů, stupnic a akordů poslechovou formou. Od 14 hodin měli zájemci o studium možnost projevit pěveckou vyzrálost v samostatném 20minutovém vystoupení. Zde obě podaly vynikající výkon, včetně vokalizace v rozsahu téměř tří oktáv (od malého E do tříčárkovaného D), jenž se zajisté promítl do celkového hodnocení, pod nímž bylo v obou případech poznamenáno a zveřejněno slovo: přijata. Verbálně byla pak oceněna i metodika zpěvu, v rámci níž byly obě studentky připravovány. Kristýna Hrušková byla přijata nejen na Konzervatoř Jana Deyla v Praze, nýbrž o týden dříve i na Konzervatoř v Teplicích. Sladké dilema.

Annu Veselou čekalo dvoukolové přijímací martýrium ve druhé polovině ledna na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze, kam se hlásila na muzikálový zpěv. Anna si do prvního kola připravila recitaci básně Jana Čarka Kdyby tu nic nebylo, lidovou píseň Dobrú noc, má milá a dvě populární písně Fredy ty můj z muzikálu Pomáda a Horehronie z repertoáru slovenské zpěvačky Kristiny. Do druhého kola postoupilo pouze devět uchazečů. Anna byla mezi nimi a připravila si monolog Verony z divadelní hry Jana Drbohlava a Romana Štolpy Hvězdný prach, lidovou píseň Bodaj by vás vy mládenci a píseň Ššš z muzikálu Rebelové. Ke studiu bylo v posledku přijato sedm z velkého počtu přihlášených. Annu pochválil sám ředitel Konzervatoře Jaroslava Ježka profesor Eduard Klezla – známý především z poroty první řady televizní soutěže Česko hledá SuperStar 2004, v níž zvítězila Aneta Langerová – a osobně jí sdělil, že byla přijata.

V současné době připravujeme s děvčaty absolventský koncert, jenž se uskuteční v rámci Roku české hudby 2014 v úterý 22. dubna na radnici ve Mšeně. V podání Kristýny Hruškové a Brigity Klementové zazní písňová tvorba Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka a Vítězslava Nováka, obě děvčata přednesou společně Moravské dvojzpěvy Antonína Dvořáka. Jako host vystoupí sólista opery Národního divadla v Praze František Zahradníček, jenž na scéně Národního divadla zpívá Vodníka v opeře Antonína Dvořáka Rusalka, nebo na scéně Stavovského divadla Figara ve stejnojmenné opeře W. A. Mozarta. Absolventský koncert Anny Veselé se bude konat v pondělí 26. května také na radnici ve Mšeně. Jako host vystoupí sólistka Hudby Hradní stráže a Policie ČR Ivana Brožová. V rámci koncertu zazní především muzikálové melodie. Dalším účinkujícím bude orchestr ZUŠ Mšeno Sedmikrásky, jehož uměleckým vedoucím je učitel Karel Horňák.

Našim studentkám: Kristýně, Brigitě i Anně přejeme radostné studium na konzervatoři a úspěšnou uměleckou kariéru.

PhDr. Josef Šebesta, Ph.D., vedoucí hudebního oboru ZUŠ Mšeno

Publikováno dne: 12.03.2014