Žáci výtvarného oboru se ocitli v době gotiky - výukový den

Rubrika: Výlety a exkurze
8. 2. 2013 v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích

Jak se žilo v gotice, si připomněli žáci výtvarného oboru ZUŠ Mšeno při pátečním (8. 2. 2013) výukovém programu v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích.
Smyslem této alternativy výtvarné výuky bylo rozpoznání gotického umění především v architektuře, ale i v sochařství a malbě.
Mnohé poznatky o gotice žáci získali již v hodinách Výtvarné kultury, a proto si v praktických úkolech (např. vyber stavby gotické architektury, přiřaď atributy a jména svatých), vedli samostatně a téměř bezchybně.
Novými a zajímavými informacemi pro všechny byly otázky týkající se středověkého stolování a odívání.
V neposlední řadě si žáci mohli zblízka prohlédnout části oltářů deskové malby, a srovnat tak svou práci v ateliéru (malba vaječnou temperou v kopii gotického obrazu).
Inspirativní bylo pro žáky také vytvoření gotického sousoší ze sebe samých, kde museli, náhodně rozděleni do skupin, spolupracovat a snažit se o co největší věrohodnost.
Po skončení výukového programu jsme všichni měli možnost prohlédnout si parkán zdejší galerie a obdivovat neopakovatelný výhled na Litoměřice.

pedagogové: Štěpánka Hlavatá, Monika Chmelařová, Čeněk Hlavatý

Publikováno dne: 12.02.2013