Ve sklárně Ajeto 19. 2. 2016

Rubrika: Výlety a exkurze, Ostatní akce
Úspěšní mladí umělci ze mšenské „zušky“ se v Lindavě proměnili v originální skláře
Nevšední dárek dostalo osm vybraných žáků zdejší základní umělecké školy. Jejich práce v klání Colours design Mšeno byly pedagogy výtvarného oboru vybrány jako nejlepší pro letošníMezinárodní dětskou výtvarnou výstavu Lidice, která bude zahájena 1. června. V pátek absolvovali výlet do proslulé sklárny Ajeto v Lindavě u Nového Boru, která je neodmyslitelně spjata se jménem nedávno zesnulého výtvarníka, architekta, designéra a tvůrce skleněných uměleckých objektů Bořka Šípka.

V retro prostoru Sklářské krčmy na ně čekalo velké překvapení. Pod dohledem zkušených sklářů si totiž za odměnu děti mohly vytvořit svou vlastní ozdobenou vázu. „Držte si trochu odstup,“ nabádal žáky jeden ze sklářů a ukázal jim, jak daleko mají stát od hučící pece. Pak už prvnímu z nich nabral na píšťalu sklo a vyfoukl přibližný tvar budoucí vázy.

Tuto disciplínu si vyzkoušely i děti. „Foukej pomalu a pořád stejně. Ták… To je ono,“ chválil jednu z dívek sklář. Každý sám si pak, než váza skončila v chladicím boxu, ozdobil povrch rozžhaveným sklem. Vznikaly tak rozmanité ornamenty, lístky, květy… Prostě fantazii se při tom meze nekladly a děti měly z tvůrčí práce velkou radost.

„V této sklárně jsem poprvé. Jednou jsem byl v Kokořínském dole, kde jsem si vytvořil takovou kouli bez ornamentů. Tady to je moc prima, nejvíc se mi líbilo foukání. Zdobení skleněnými listy bylo ale těžké, protože kleště jsou na mě moc velké,“ prozradil Ondřej Lorenc, desetiletý žák mšenské „zušky“. Oddechovou částí pobytu ve sklárně byla exkurze ve sklářské huti, kde zruční mistři svého řemesla pracovali na atraktivních uměleckých zakázkách. O výrobním procesu a historii sklárny Ajeto, kde se první sklo utavilo v roce 1994, zasvěceně vyprávěl manažer sklárny David Sobotka.

V jeho doprovodu si děti prohlédly i depozitář uměleckých děl, kam se návštěvníci obvykle nedostanou. „Buďte opatrní, ať se něco nerozbije,“ upozorňoval manažer a zdůraznil, že v depozitáři jsou uložena díla za 30 milionů korun včetně ceny Tháliepro hereckou asociaci, práce Bořka Šípka a dalších umělců.

„Se sklárnou Ajeto spolupracujeme už třetím rokem. Nyní vznikla jedinečná příležitost ocenit vítěze soutěže Colours design Mšeno pro lidickou výstavu, kterou naše škola loni verdiktem mezinárodní poroty vyhrála,“ řekl ředitel ZUŠ Čeněk Hlavatý, pod jehož dohledem byly v průběhu pobytu ve sklárně Ajeto odlity tři reliéfy učitele národů Jana Ámose Komenského, které se stanou součástí lidické výstavy. „Tyto reliéfy budou ještě dotvářeny dětmi z naší školy,“ dodal ředitel.

Text a foto: Hynek Šnajdar

Publikováno dne: 25.02.2016