Sklářští tovaryši ze ZUŠ Mšeno - projektový den

Rubrika: Výlety a exkurze

...vzdát hold obrovské tradici ruční umělecko-řemeslné tvorby - sklářství.

S přípravou na letošní Mezinárodní dětskou výtvarnou výstavu Lidice 2013 s tématem „Tradice a dědictví lidu mojí země“ se zrodil nápad vzdát hold obrovské tradici ruční umělecko-řemeslné tvorby - sklářství.
Jde o nosné téma, které lze výtvarně uchopit z různých zorných úhlů a alternativně zpracovat do dnešního uměleckého vnímání.
Ve středu 14. listopadu 2012 žáci výtvarného oboru z ateliéru Fügnerova se měli možnost zúčastnit projektového den ve sklárně AJETO GLASS LINDAVA majitelů Petra Novotného (mistr uměleckých řemesel) a Libora Fafaly. Při prohlídce prostor se sklářskou hutí se nám při odborném výkladu manažera Davida Sobotky naskytla unikátní příležitost vidět, jak se žhavá tekutá skleněná hmota v rukou sklářských mistrů mění v křehkou krásu.
Žáci ZUŠ Mšeno si práci sklářů bezprostředně vyzkoušeli a pomocí sklářské píšťaly byli schopni vytvořit svůj první exkluzivní skleněný výrobek ve stylové Sklářské krčmě. Pod vedením mistrů sklářů tak získali jedinečnou zkušenost a také GLEJT SKLÁŘSKÉHO TOVARYŠE.
Třináctou komnatou naší návštěvy bylo i zhlédnutí soukromé vzorkovny děl architekta a designéra Bořka Šípka. Žáci si mohli prohlédnout jeho díla z období spolupráce s Václavem Havlem.
Skleněné objekty v exteriérech sklárny upoutaly svými rozměry a zajímavou instalací, spojením skla s přírodou.
Jasnou volbou pro projektový den Sklářství se stala i návštěva Nového Boru, centra sklářské výroby a dějiště XI. Mezinárodního sklářského sympozia, kterého se zúčastnili výtvarníci z více než 20 zemí světa. Mezi vystavenými objekty zaujala řada děl, mezi nimi skleněné šaty módní návrhářky Blanky Matragi.
Tímto projektovým dnem se podařilo v očích mladé generace znovu oživit pohled na české řemeslo, jehož tradice sahá až do 13. století, a navázat spolupráci ZUŠ Mšeno a sklárny AJETO GLASS LINDAVA. V jednání je již workshop pro žáky naší školy.

Publikováno dne: 21.11.2012

Sklářští tovaryši (ped.Hlavatá, Hlavatý)

1 | 2 | 3 | 4 další