S operou se děti neperou aneb Proč bychom se netěšili

Rubrika:

Ve středu 18. listopadu se v divadelním sále Masarykova kulturního domu v Mělníku uskutečnila již druhá letošní hudební revue pro mělnické základní školy. Obě připravila a s finanční podporou města Mělníka realizovala Základní umělecká škola Mšeno. Červnová revue se uskutečnila pod názvem Děti zpívají dětem, ta z minulého týdne se jmenovala S operou se děti neperou.

Zábavnou formou, prostřednictvím vědomostního kvízu, se děti mělnických základních škol dozvídaly zajímavosti o životě Bedřicha Smetany, především z období jeho pobytu v nedalekém Obříství, a ze života Antonína Dvořáka, rodáka z blízké Nelahozevsi. Oba slavní skladatele měli velmi blízko k mělnickému okresu, stejně jako jejich neméně slavný interpret, šéfdirigent opery Národního divadla v Praze Jaroslav Krombholc, jenž je pochován na mělnickém hřbitově. V průběhu revue zazněly melodie Bedřicha Smetany z opery Prodaná nevěsta a melodie Antonína Dvořáka z opery Rusalka. Na závěrečnou otázku: kdo považuje vyslechnuté operní melodie za krásné a srozumitelné, zvedly ruku (na několik jedinců) všechny děti v sále.

Hudební revui „S operou se děti neperou“ navštívilo společně se svými učiteli 430 dětí mělnických základních škol – 190 ze ZŠ Jindřicha Matiegky, 180 ze ZŠ Jaroslava Seiferta a 60 děti ze ZŠ Jungmannovy sady.

Pořad připravili a účinkovali žáci ZUŠ Mšeno: Laura Mejsnarová – 8 let, Karolína Štolbová – 10 let, Adam Dvorščík – 10 let, a jejich učitelé Pavel Šebesta, Karel Horňák a Josef Šebesta. Výtvarný doprovod a ceny pro vítěze vytvořili žáci výtvarného oboru ZUŠ Mšeno pod vedením ředitele školy, Čeňka Hlavatého. Ten je navíc autorem nástěnných portrétů Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Velký podíl na prezentaci celého pořadu měl technický pracovník Masarykova kulturního domu v Mělníku Václav Jakubec.

Revue proběhne ještě jednou, tentokráte ve Mšeně pro žáky ZŠ Mšeno, v pátek 27. listopadu.

PhDr. Josef Šebesta, Ph.D., vedoucí hudebního oboru ZUŠ Mšeno

Publikováno dne: 23.11.2015

S operou se děti neperou