Retrospektiva může být i „Hra o čas“

Rubrika: Výlety a exkurze, Ostatní akce

aneb ZUŠ Mšeno v bezprostřední přítomnosti umění

Ve středu 19. března uspořádala Základní umělecká škola Mšeno exkurzi na výstavu výtvarníka Petra Nikla s názvem „Hra o čas“ v Městské knihovně v Praze, pod vedením Moniky Chmelařové, Mgr. Štěpánky Hlavaté a ředitele školy.

Petr Nikl je český malíř, hudebník, fotograf a divadelník. Byl členem již zaniklé umělecké skupiny Tvrdohlaví. Pro jeho obrazy je typická decentní barevnost. V roce 1995 mu byla udělena Cena Jindřicha Chalupeckého. Zpočátku se věnoval spíše malbě, grafice a kresbě. Věnuje se i výtvarným a divadelním performancím. Za knihu Záhádky získal v roce 2008 ocenění Magnesia Litera v kategoriích „Kniha roku“ a „Kniha pro děti a mládež".

Výstavy Petra Nikla oslovují převážně děti, ale i dospělé s duší dítěte. To dokládal i sám autor ve svých labyrintech, které vytvořil pro pražskou galerii. Jeho fantazijní labyrinty byly naprosto fascinující, neodolatelné, snové a  melancholické. Autor nechával miniaturní pohyblivé hračky v podobě brouků a míčků, aby manipulovaly s podobou výstavy, která se tak neustále vyvíjela, posouvala a žila. Jednotlivé artefakty nenesly názvy, nýbrž dataci psanou rukou umělce na zeď.

Tato výstava byla poctou i jeho mamince Libuši.

Mohli jsme se zamyslet nad nesčetnými podobami času. Minulý ani budoucí čas by nikdy nevznikl, nebýt přítomnosti, ve které jsme se společně setkali. Neopakovatelný zážitek, spojený s autogramiádou a fotografováním přímo se samotným autorem, nás vtáhl svou    intenzitou.

Mgr. Čeněk Hlavatý, ředitel

Publikováno dne: 23.04.2014