Přejít na obsah
„Pětiletka“ hudebního oboru ZUŠ ve Mšeně

„Pětiletka“ hudebního oboru ZUŠ ve Mšeně

V červnu roku 2010 mne požádal Mgr. Čeněk Hlavatý, abych mu pomohl "resuscitovat" hudební obor v ZUŠ Mšeno, v níž v tu dobu on sám zahajoval své působení ve funkci ředitele školy. Po krátkém promýšlení jsem nabídku přijal a společně se svým synem Pavlem jsme uskutečnili náborové akce v ZŠ Mšeno a v ZŠ Byšice.

Ve Mšeně jsme se setkali s velkým zájmem školáků o výuku hudebního umění. Nejvíce žáků se nám přihlásilo ze druhé třídy. Jedinečnou kapitolu v historii ZUŠ Mšeno však napsala tehdejší šestá třída základní školy prostřednictvím šesti děvčat, jež na několik let ovládla koncertní dění ve Mšeně, ať již sólovými výstupy, nebo jako členky školní kapely. Tři z těchto děvčat byla v letošním roce přijata ke studiu na konzervatoře v Praze.

      Už nevím, kdo nám doporučil Základní školu v Byšicích, ale byl to skvělý nápad. Tato obec vykazuje velký zájem o hudební gramotnost svého dorostu. V současné době vyučujeme v Byšicích 24 žáků ve dvou třídách: klavírní a pěvecké, čtyři dny v týdnu.

      Zásadní rekonstrukcí prošla hlavní budova ZUŠ ve Mšeně, jež je v majetku města Mšena. Citlivým přístupem k historické stavbě z druhé poloviny 19. století se podařilo vytvořit jednu z architektonických dominant města, která dnes slouží uměleckému životu v regionu. Konají se zde výstavy, koncerty, soutěže, semináře, schází se zde Komise pro kulturu a cestovní ruch města Mšena, probíhají zde také interní večery hudebního oboru. Za uplynulé čtyři roky se těchto večerů účastnilo ze Mšena a blízkého okolí téměř 70 rodin, jež pochopily, že znalost hudební abecedy patří mezi základní gramotnost člověka třetího tisíciletí.

      Také pedagogický sbor hudebního oboru prošel přirozeným vývojem a ustálil se na tvaru, jenž vykazuje příkladnou názorovou i lidskou soudržnost. V ZUŠ Mšeno tak lze studovat tyto nástroje: Karel Horňákvede třídu elektronických klávesových nástrojů, ve které se žáci učí ovládat moderní víceúčelové klávesy; Pavel Šebesta vede třídu hry na klavír klasickou klavírní metodologií, jež osvědčeným způsobem umožnila v české minulosti již bezpočtu generací proniknout aktivně do hudebního života; Jiří Korynta je multiinstrumentalistou, dirigentem Pražského filmového orchestru, a vyučuje hře na dechové i smyčcové nástroje; Josef Šebesta vede třídu sólového zpěvu.

      Školním rokem 2014-2015 tak všichni čtyři oslavíme první „novodobou“ pětiletku. Stručný náhled do předvánočního období je současně pozvánkou široké veřejnosti:
čtvrtek 9. října 2014, 14:00 – koncert v Domově seniorů;
sobota 8. listopadu, 13:00 – koncert v rámci výroční schůze Baráčníků, Mšeno, hotel Lev;
pondělí 17. listopadu, 18:00 – Velký klavírní koncert, ve spolupráci s klavírním oddělením Konzervatoře Jana Deyla v Praze, sál radnice ve Mšeně;
úterý 25. listopadu, 18:00 – Pocta Jaroslavu Krombholcovi, pěvecký koncert ve spolupráci se sólistou opery Národního divadla v Praze Františkem Zahradníčkem a pěveckým oddělením Konzervatoře Jana Deyla v Praze, Masarykův kulturní dům v Mělníku;
pondělí 8. - čtvrtek 11. prosince, 17:00 – Interní večery všech vyučujících, koncertní sál ZUŠ;
pondělí 15. prosince, 18:00 – Vánoční koncert, sál radnice ve Mšeně.

      Na závěr jsem si ponechal poděkování. Je pochopitelné, že každý zdar či dobrý pocit z dařícího se díla je jen důsledkem nejrůznějších příčin. V případě hudebního oboru Základní umělecké školy Mšeno vnímám mezi těmito příčinami především dobrou spolupráci s institucemi, které jsou organizačně, ekonomicky a společensky na školu navázány. Jedná se především o spolupráci s radnicí ve Mšeně, se kterou ZUŠka realizovala řadu velkých koncertních akcí, naposledy to byl koncert 21. září v kostele sv. Martina, kde se sešlo více než 200 lidí, aby vyslechli Biblické písně Antonína Dvořáka. Další institucí, jež je těsně navázána na aktivity ZUŠ Mšeno, je Domov seniorů ve Mšeně. Mezi příčinami vnímám také přístup ředitele školy Mgr. Čeňka Hlavatého a kolegů z hudebního oboru, jejich zaujetí pro společnou věc a všem za dosavadní spolupráci děkuji.

PhDr. Josef Šebesta, Ph.D.

Publikováno dne: 22.10.2014

Školní kalendář

 
je výběrem nejlepších prací za uplynulý rok. 
Podívejte se.

Používáme informační systém IZUŠ
logo19-bila