Přejít na obsah
Nezapomeneme na kováře Luboše Martínka

Nezapomeneme na kováře Luboše Martínka

Nezapomeneme na kováře Luboše Martínka
Rubrika: Ostatní akce
Vážení přátelé, uplynul už měsíc, co kriminalisté v pátek 11. března 2016 dopoledne potvrdili po projevených obavách jeho přátel tragickou událost – dobrovolný odchod mšenského horolezce, uměleckého kováře a pamětníka Luboše Martínka z tohoto světa. Podle smutečního oznámení se osobní Lubošovo drama odehrálo ve středu 9. března 2016. Ve věku nedožitých 58 let odešel navenek nenápadný člověk, který však svou působností překračoval hranice regionu. Jako horolezce a znalce regionu jej vyhledávali horolezci z celé České republiky a rovněž horolezci z německých Drážďan. Udržoval kontakty s rodinou legendárního horolezce-prvního československého přemožitele pověstné severní stěny Eigeru ve švýcarských Alpách - Radovana Kuchaře. Pověstný horolezec v počtu prvovýstupů v České republice Karel Bělina se stal zřejmě Lubošovým nejbližším přítelem – dojížděl za ním do Mšena a vyráželi za výstupy do okolních romantických skal regionu, který byl kdysi turistických průvodcích nazýván „Mšenským Švýcarskem“.


Jako umělecký kovář se Luboš podílel na udržování duchovního charakteru zdejší krajiny – obnovoval zničené a poškozené křížky na polích a cestách v okolí Mšena. Vedle toho začal předávat své bohaté zkušenosti dětem – žákům v nově vybudované kovářské dílně v Základní umělecké škole ve Mšeně.

Když jsme v rámci činnosti evangelického sboru ve Mšeně s horolezcem Petrem Pavelkou uspořádali v sobotu 5. července 2014 bohoslužby ve skalách na Vyhlídkách u Romanova, přišel i Luboš Martínek. Po bohoslužbách ještě dokázal s Petrem Pavelkou uskutečnit prvovýstup na jedné ze skal Mšenska – cestu nazvali „Bohoslužby ve skalách.“

A tehdy hodnotil tuto akci takto: Luboš Martínek (horolezec, předseda Lezeckého klubu ve Mšeně): „Je to dobrá myšlenka. Mně se to líbilo. Všichni mí kamarádi horolezci to hodnotili dobře. Působilo to dobře. S výhledem na okolní kopce to dobře zapadlo. Dobře vybrané místo“

Luboš byl věřícím člověkem, byl pokřtěn v římskokatolické církvi. Do kostela chodil spíše tehdy, když se v nich konaly koncerty. Ve velikonočním týdnu, jsme si znovu připomínali oběť Ježíše Krista, který sestoupil z nebe na zem doprostřed našich lidských obav, strachu a úzkostí, aby nám dodal novou naději a překonal moc zla a smrti. V tomto úhlu pohledu můžeme spatřovat naději pro každého z nás i pro dobrého „božího“ člověka ze Mšena – Luboše Martínka.

Měl velký podíl na obnově starých zaniklých kovaných křížů v naší krajině, které opravoval a vracel zpět na svá původní místa. K tomu je třeba přičíst neuvěřitelné množství ukovaných jistících kruhů, kterými po dlouhá léta zásoboval snad všechny prvolezce a stavitele nových horolezeckých výstupů. S obrovskou pílí se věnoval údržbě skal ve svém volném čase.

Čest jeho památce!

Zdraví Vás

Michal Šimek, Farář evangelického sboru ve Mšeně u Mělníka

Publikováno dne: 20.04.2016

Přílohy:

Kovář Luboš Martínek

1 | 2 | 3 | 4 další

Školní noviny

» Žádné aktuality nebyly nalezeny.

Školní kalendář

 
je výběrem nejlepších prací za uplynulý rok. 
Podívejte se.

Používáme informační systém IZUŠ
logo19-bila