MEET CZECH DESIGN 13. -15. 6. 2014

Rubrika: Výstavy, koncerty, Výlety a exkurze, Ostatní akce
Poznej příběh českého designu aneb Tajemství za skleněnou oponou

V pátek 13. 6.  slavnostně vyvrcholila spolupráce ZUŠ Mšeno se sklárnou AJETO Lindava, která oslavila 20. výročí založení retrospektivní výstavou ve Sklářském muzeu v Novém Boru. Ve zdejším muzeu byly prezentovány skleněné objekty – květy pro Lidice, vytvořené za spolupráce sklářských mistrů a našich žáků z únorového workshopu. Skleněné květy ZUŠ Mšeno jsou vystaveny s díly světově proslulých českých sklářů a designerů Bořka Šípka, Blanky Matragi, Liběny Rochové, Davida Vávry, Petera Olaha a dalších, kteří spolupracují se sklárnou AJETO na svých realizacích.

Touto vernisáží, kterou zahájil starosta Nového Boru Mgr. Jaromír Dvořák a majitel sklárny AJETO Petr Novotný, začal úctyhodný víkend glassworkshopů, který odhalil tajemství za skleněnou oponou - Meet czech design. Naši žáci měli jedinečnou možnost sledovat v následujících dnech proměny skla v rukách exkluzivních osobností ve sklárnách Novoborska.

Velmi inspirativní a tvůrčí byl pro žáky workshop studia Jaroslava Šváchy. Jeho hlavní tváří je ak. arch. David Vávra, který po přednášce „Sklo ve světě architektury“ předvedl možnosti techniky fusingu, kterou si každý se zájmem vyzkoušel. Vznikla tak kolekce skleněných reliéfů se zajímavou strukturou i barevností.

Odpoledne jsme se vydali na základě osobního pozvání módní návrhářky MgA. Blanky Matragi do sklářské dílny AJETO Lindava, kam většina žákyň ZUŠ Mšeno zavítala s nadšením a očekáváním, jak si tamní skláři poradí s připravenými návrhy – skicami spojenými hlavně s oděvní tvorbou. Se zatajeným dechem jsme tak všichni mohli sledovat proces vzniku objektů, jejichž jedinečnost spočívá právě v originalitě návrhu a odvaze experimentovat. Manažer sklárny AJETO David Sobotka vřele přivítal nejmladší sklářské výtvarníky ze ZUŠ Mšeno a celá sklářská huť zazněla potleskem. Večerní kulturní program završila pod širým nebem na náměstí hudební skupina Lake Malawi, která věnovala jmenovitě jednu z písní našim žákyním.

Organizátoři zajistili na náměstí Míru vše na míru tajuplnosti tvorby ve skle. Prezentovala se zde i nejstarší uměleckoprůmyslová škola sklářská na světě (SUPŠS) z Kamenického Šenova. S touto školou i sklárnou Ajeto Lindava jsme naplánovali další uměleckou spolupráci.

Celý víkend Meet czech design byl AJETO - Akční Jedinečný Exkluzivní Tajuplný Obdivuhodný.

Mgr. Štěpánka Hlavatá, vedoucí výtvarného oboru

Publikováno dne: 20.10.2014