Přejít na obsah
Duškova pěvecká soutěž 2021

Duškova pěvecká soutěž 2021

ZUŠ Mšeno má laureátku Duškovy pěvecké soutěže
       V sobotu 23. října se v sále Bohuslava Martinů na Akademii múzických umění v Praze konal 40. mezinárodní ročník Duškovy pěvecké soutěže. František Xaver Dušek (1731-1799) byl uznávaným hudebním skladatelem, především písňové tvorby, jeho žena Josefina Dušková (1754-1824) byla vynikající sopranistkou. Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) jí věnoval několik skladeb, především ale píseň Bella mia fiamma, addio (Sbohem, můj krásný plameni), datovanou 3. listopadu 1787. Ve vile manželů Duškových Bertramka, pobýval Mozart při svých návštěvách Prahy.
       Mozartova obec v České republice vyhlásila letos již 40. ročník Duškovy pěvecké soutěže s cílem: umožnit mladším generacím hlubší poznávání díla Wolfganga Amadea Mozarta a podpořit oživení tvorby jeho českých současníků. Jako soutěžní skladby mohly zaznít pouze neupravované písně a árie W. A. Mozarta, nebo písně skladatelů, narozených na území Čech a Moravy, s těžištěm tvorby v letech 1750-1820. Všechna díla musila být nastudována a zazpívána v originálním jazyce.
       Do I. věkové kategorie 10 až 14 let vyslala svoji representantku Emu HARTLOVOU také Základní umělecká škola Mšeno. Ema měla za povinnost zazpívat dvě písně: jednu od W. A. Mozarta a jednu od jeho českého současníka. Společně se svým klavírním korepetitorem Pavlem Šebestou nastudovala Ema Mozartovu árii Warnung (Männer suchen stets zu naschen), a píseň Povětří (Černá se k západu zdvihají mračna) od Jakuba Jana Ryby. Za svůj výkon získala Ema od mezinárodní poroty 3. místo a titul laureáta. Slavnostní koncert laureátů, jejž přenáší ČR-3 Vltava, se v důsledku kovidové krise uskuteční až na jaře příštího roku. Tímto výsledkem prokázala Ema Hartlová vysokou pěveckou i uměleckou úroveň. Za vzorné representování ZUŠ Mšeno Emě děkuji, stejně jako Pavlu Šebestovi za klavírní doprovod.

                                                                                                      Dr. Josef Šebesta

Hartlova E

 

Publikováno dne: 26.11.2021

Školní noviny

» Žádné aktuality nebyly nalezeny.

Školní kalendář

 
je výběrem nejlepších prací za uplynulý rok. 
Podívejte se.

Používáme informační systém IZUŠ
logo19-bila