Dvakrát vernisáž vánoční výstavy v Byšicích

Rubrika:
z pera paní učitelky Chmelařové a dr. Šebesty

Děti obrázky vyjádřily své předvánoční pocity a atmosféru svátků

V obřadní síni Obecního úřadu Byšice byla o první adventní neděli zahájena vernisáží vánoční výstava dětí prvního a druhého stupně Základní umělecké školy Mšeno, pobočka Byšice. Žáci tvořili technikou pastelu, na osmi panelech bylo umístěno celkem pětačtyřicet výtvarně rozmanitých prací. Cílem bylo zachytit předvánoční atmosféru, která vždy doprovází blížící se sváteční čas.

Žáci výkresy ozdobili veselými čerty, kapry, kteří nesmějí chybět na vánoční tabuli, sněhuláky, bruslaři, sněžením, vánočními stromečky a dalšími motivy souvisejícími s nejkrásnějšími svátky v roce. Díla dětí jsou půvabná, spontánní a vyjadřují pocity malých autorů tak, jak vnímají nebo si představují vánoční dobu.

Mezi návštěvníky výstavy nebyli pouze žáci chlubící se svými obrázky, ale také jejich rodiče. Na vernisáži nechyběla ani starostka Byšic Jana Poláková. Návštěvníci na výstavě ocenili zejména výtvarnou zručnost dětí a líbily se jim také motivy, které malí výtvarníci zvolili pro své práce.

V kulturním programu provázejícím vernisáž vystoupili mladí hudebníci a zpěváci byšické pobočky, které vede učitel PhDr. Josef Šebesta, Ph.D., vedoucí hudebního oboru ZUŠ Mšeno.

Monika Chmelařová, učitelka výtvarného oboru

Adventní koncert v Byšicích

Prvního září roku 2010 zahájil hudební obor Základní umělecké školy Mšeno výuku v Byšicích. Zázemí, jehož se tehdy hudební výuce na půdě Základní školy v Byšicích dostalo, bylo a je dodnes vynikající.

Již v prosinci 2011 se hudební obor uvedl samostatným koncertem, jímž doprovázel zahájení výstavy výtvarného oboru v obřadní síni v Byšicích. Tehdy naši žáci zahájili náročnou cestu poznávání vlastních psychických schopností, jež se často promítají do koncertního výkonu a ovlivňují jej.

Letos se tedy adventní koncert v Byšicích konal popáté. Zčásti v něm vystoupili stejní účinkující jako před pěti roky: Martin Hora, Jakub Havlík, Anna Poláková, Kristýna Dusílková, Andrea Nakoneczná, Vít Trnka, Jakub Mejsnar..., avšak s dosti proměněným vnímáním vlastní zodpovědnosti i vlastních schopností.

Posluchači v zaplněné obřadní síni jistě pochopili, k jak velkému hudebnímu i lidskému posunu u těchto dětí došlo, a jejich výkon náležitě ocenili. Na tyto „zkušené muzikanty“ pak navázali ti mladší, sice stejně talentovaní, jen méně zkušení. Koncert zakončil dětský pěvecký sbor ZUŠ Mšeno zpěvem českých vánočních koled. Vposledku zpívali i mnozí přítomní.

Závěrečné poděkování Mgr. Jany Polákové, starostky obce Byšice, za to, že jim ZUŠ Mšeno zušlechťuje obec, jen dokreslilo celkovou atmosféru koncertu i vernisáže.

Dr. Josef Šebesta

Publikováno dne: 30.11.2015