Adventní koncert ZUŠ Mšeno 2015

V pondělí 14. prosince se v sále radnice ve Mšeně konal adventní koncert ZUŠ Mšeno. V jeho rámci se představili sólisté a soubory z flétnové třídy Jiřího Korynty a sólisté z klavírní třídy Pavla Šebesty. Ve druhé polovině koncertu vystoupila školní kapela Sedmikrásky pod vedením Karla Horňáka. Tolik data.

Návštěvníci koncertu – třeba podotknout, že sál byl zcela zaplněn – si nad uvedená fakta museli všimnout i věcí, jež jsou vždy jen těkavou podmalbou skutečnosti, která vybočuje z každodenního průměru a která po čase vystupuje z paměti účastníků více než hlavní obraz, jímž byl v tomto případě koncert žáků ZUŠ Mšeno. Tito žáci vystupovali na pódium suverénně, s nadhledem ke svým partům, ve slavnostním oblečení, evidentně s pocitem sebedůvěry.

Není lehké tyto vlastnosti v dětech rozehrát do té míry, že je vezmou za své, že vědomě jdou do rizika, které když je podpořeno poctivou a namáhavou prací, přináší pocit jedinečnosti pro aktéra samotného, ale i pro všechny ostatní přítomné. V tomto duchu splňovaly všechny žákovské výkony náročná kritéria, jež si hudební obor ZUŠ Mšeno po pěti letech novodobé existence předurčuje.

Stejně vynikající bylo vystoupení školní kapely Sedmikrásky. S uvědoměním si, že průměrný věk jejich členů je 10 let, musím jim i Karlu Horňákovi vyjádřit svůj obdiv nad jistotou a muzikantským klidem, s jakým zvládali party i souhru.

Před závěrečnou směsí vánočních koled se ujal slova starosta města Mšena ing. Martin Mach a poděkoval ZUŠce za práci, kterou obohacuje kulturní život v regionu. Ředitel ZUŠ Mšeno Mgr. Čeněk Hlavatý poté popřál radostné svátky a poděkoval účinkujícím. Závěrečný hymnus všech přítomných o tom, kterak má Bůh dáti štěstí tomu domu, už jen umocnil atmosféru hlubokého porozumění ve fenoménu, jenž má největší předpoklady takovou atmosféru rozehrát, tedy v hudbě.

Dr. Josef Šebesta

Publikováno dne: 16.12.2015