Josef Čapek a ZUŠ Mšeno

Rubrika: Výstavy, koncerty, Ostatní akce
3. - 24. ledna 2013, výstava J. Čapka "Dějiny z nedaleka", obřadní síň OÚ Byšice

Ve středu 10. ledna se v obci Byšice konala jedinečná akce, na níž spolupracovala také ZUŠ Mšeno. Jednalo se o zahájení expozice výtvarných a literárních prací z protinacistické tvorby Josefa Čapka.

Tato výstava  byla vytvořena společností Čapek Gesellschaft se sídlem v Hagenu a v Česku ji organizuje Přátelské evropské centrum proti vyhánění, o.s. (PECPV),  ICV – Šárka, o.¨p. s. a Památník Karla Čapka ve Strži u Dobříše ve spolupráci s Obcí Byšice, Základní a Mateřskou školou v Byšicích a Základní uměleckou školou Mšeno. Kolekce zhruba padesáti karikatur z Čapkovy protinacistické a protiválečné produkce obsahuje krajně kritické texty k hitlerovskému Německu a jeho spojencům v tehdejším Československu.

Soubor doplňují umělcovy kresby a ukázky básní, které vznikly v době Čapkova žalářování v koncentračním táboru Sachsenhausen. Výstava se v Česku poprvé představila vloni u příležitosti vzpomínkové slavnosti k výročí 17. listopadu v Hlávkově koleji v Praze. Slavnostního zahájení se ujal prezident republiky Václav Klaus. Pro občany mělnického regionu je důležité, že od 3. ledna do 24. ledna 2013 je výstava k vidění v obřadní síni obecního úřadu v Byšicích. Záštitu nad ní převzala senátorka Veronika Vrecionová a starostka Byšic Jana Poláková. 24. ledna bude výstava převezena do Senátu ČR, odtud se vydá na pouť po severních Čechách.

Výtvarná propagace k této výstavě vzešla z umělecké dílny výtvarného oboru ZUŠ Mšeno, skvělým pěveckým výkonem se na vernisáži představila studentka naší školy Jana Podpěrová, která zazpívala starou židovskou píseň O ir klajne lichtelech. Při společenském setkání, jež po vernisáži následovalo, blahopřála Janě senátorka Veronika Vrecionová, ale i herečka Miriam Kantorková.

PhDr. Josef Šebesta, Ph.D.

Publikováno dne: 21.01.2013