< Škola
Ohlédnutí za Dětskou pěveckou soutěží Josefa Křičky,  Mšeno 2023

Letošní pěvecké klání dětí ve věku 9 až 12 let se konalo v sobotu 25. března v ZUŠ Mšeno, v den úmrtí zakladatele hudební výchovy na českém základním školství, skladatele a pedagoga Josefa Křičky, jehož ostatky spočívají na hřbitově ve Mšeně. Zde nejprve představitelé ZUŠ Mšeno a rodinní příslušníci Křičkovy rodiny položili květiny na hrob Josefa Křičky, a dlouholetého učitele ZUŠ Mšeno Karla Horňáka. V minulých pěti ročnících (dva byly v důsledku Covidu zrušeny) získala tři první místa ZUŠ Mšeno (Karolina Štolbová, Eliška Nováková a David Kohout) a dvě první místa ZUŠ Campanella Olomouc (Lucie Kudrnová 2x).V půl dvanácté přednesl z předtočeného záznamu zdravici ředitel školy Mgr. Čeněk Hlavatý, jenž v tu dobu zasedal v porotě Mezinárodní dětské výtvarné výstavy v Lidicích, účastníky soutěže přišel osobně pozdravit a popřát jim mnoho úspěchů starosta města Mšena pan Jiří Guttenberg starší. Bezprostředně po slavnostním zahájení započala samotná soutěž.

Do letošního šestého ročníku se přihlásilo 30 dětí ze sedmnácti základních uměleckých škol. V odborné porotě zasedli: sólista opery Národního divadla v Praze František Zahradníček – předseda, MgA. Barbora Klozová-Velehradská z Konzervatoře Jana Deyla, Mgr. Alena Tichá ze ZUŠ Praha 10, plk. Dr. Václav Blahunek, ředitel a šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie ČR a Dr. Pavel Kloub, ředitel ZUŠ Ilji Hurníka na Praze 2. Po skončení soutěže konstatovala porota mimořádně vysokou úroveň všech zpívajících.

První místo obsadil Antonín Macák, student ZUŠ Mělník, druhé místo získala Daniela Gutte ze ZUŠ Turnov, třetí místo a zároveň ocenění za nejlepší interpretaci české lidové písně získal Martin Nývlt ze ZUŠ A. M. Buxton, Úpice. Dvě vstupenky do Stavovského divadla na operu W. A. Mozarta: Kouzelná flétna věnoval jako cenu za nejlépe zazpívanou Mozartovu píseň František Zahradníček, a získala je Noemi Russyn ze ZUŠ Praha 1, Biskupská, za píseň Touha po jaru. Dalších pět výkonů bylo odměněno čestným uznáním. Získali je: Noemi Russyn, Kristýna Kalousková ze ZUŠ Česká Kamenice, Jan Slavík ze ZUŠ K. Malicha v Holicích, Jakub Dušík ze ZUŠ Vadima Petrova v Praze 4 a konečně Ema Kalná ze ZUŠ Klecany.

Nejen vítězům, ale všem účastníkům Dětské pěvecké soutěže Josefa Křičky gratulujeme ke skvělým výkonům a přejeme radost ze zpěvu a mnoho dalších úspěchů.

PhDr. Josef Šebesta, Ph.D.

Publikováno dne: 28.03.2023

Křička 2023