Předání Ceny poroty a individuálních medailí v Lidicích

V sobotu 30. května 2015 byla v Lidické galerii Památníku Lidice v 11 hodin za účasti velvyslanců a politických i kulturních osobností České republiky otevřena již 43. MEZINÁRODNÍ DĚTSKÁ VÝTVARNÁ VÝSTAVA LIDICE 2015.

Z představitelů 14 diplomatických sborů zúčastněných zemí byli přítomni velvyslanci Číny, Gruzie, Kosova, Malajsie a Venezuely a zástupci ambasád či zahraničních institutů z Bulharska, Chorvatska, Indonésie, Rumunska, Ruska, Srbska, Thajska, Tuniska a Vietnamu.

Již od rána byl pro děti připraven doprovodný program – výtvarné dílny, ve kterých děti tvořily na téma kyanotypie, indonéská batika, stínové divadlo, žonglování Vojty Vrtka, zábavné hry Střediska volného času Labyrint Kladno a jízdy kočárem s koňmi.

V 11:00 zahájilo fanfárami slavnostní předávání cen na pódiu žesťové trio ze ZUŠ Marie Podvalové z Prahy 9 Čakovic a dětský sbor Džerelo bulharské školy Petera Berona z Prahy, který zazpíval několik národních písní.

Poté všechny přivítal ředitel Památníku Lidice JUDr. Milouš Červencl, který krátce informoval o účasti dětí i zemí a poděkoval všem tvůrcům výstavy, spolupracovníkům a sponzorům. Následným krátkým projevem pozdravil hosty i místopředseda senátu ČR pan Přemysl Sobotka a zástupkyně ředitele OMG MK ČR paní Věra Sejkorová. Na pódiu se poté k panu místopředsedovi a paní zástupkyni připojil ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier, zástupkyně náměstkyně MZV ČR Kristina Larischová a náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jaroslav Fidrmuc.

Společně předali ceny 46 medailistům z českých škol - medaile a diplomy Lidická růže a další věcné ceny – hrnečky s natištěnou fotografií oceněného obrázku každého medailisty, knižní dary Nakladatelství Albatros, výtvarné potřeby od firmy Nielsen a Faber Castell, USB disky a oceněný obrázek ve formě kartonové skládačky, který věnovala firma Atlas Advertising group.

Za závěr svého projevu předal ředitel Milouš Červencl významné vyznamenání Pamětní odznak Památníku Lidice za dlouhodobou spolupráci paní Mileně Burgrové, grafičce výstavy, která již 12 let dává výstavě design a vytváří její instalaci.

V druhé polovině předávání cen se vyměnili předávající – na pódium přišel tajemník České komise pro UNESCO Karel Komárek, ředitel úseku strategie a rozvoje Českých center PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka a předseda poroty Josef Zedník a předali nejvyšší ceny - Cenu poroty pro ČR porota letos udělila za trvalou, cílevědomou a kvalitní výtvarnou práci s dětmi Základní umělecké škole Mšeno, která představila bohatou a zajímavou kolekci prací v technice malba, kresba, grafika, fotografie, i kombinovaná technika. Medaile si přijelo převzít 5 medailistek z této školy a hlavní cenu – křišťálovou paletu, kterou darovala firma Rückl Crystal, ředitel školy pan Mgr.Čeněk Hlavatý.

Cena poroty pro zahraničí byla letos udělena za kvalitní a dlouhodobou výtvarnou práci s dětmi organizaci Młodzieżowy Dom Kultury - pracownia plastyczna "Creatio" z polského Rybniku. Medaili si na pódiu převzaly 3 medailisté z této organizace a křišťálovou paletu si převzala pedagožka školy Aldona Kaczmarczyk-Kolucka a zástupkyně ředitelky MDK Rybnik Danuta Sarna.

Na závěr ceremoniálu byli vyhlášeni vítězové 5 kategorií, pro jejichž díla mohly hlasovat děti na internetovém serveru Alík.cz v rámci speciální dětské ceny - vítězi se stali Rozálie Kabátová (Výtvarná dílna Paletka Plzeň), Lucie Kopelentová (ZUŠ Kolín), Kateřina Kopečková (ZUŠ Plzeň Jagellonská), Anna Roubová (ZUŠ Mšeno) a Adéla Denková (ZUŠ Plzeň Jagellonská). Ceny vítězům předala na pódiu ředitelka Nadace Agrofert Zuzana Tornikidis.

Po skončení předávání cen a společné fotografii všech oceněných byli všichni přítomní pozváni na otevření a prohlídku výstavy instalované v 1. patře Lidické galerie.

Po slavnostním přestřižení pásky (ministr Jiří Dientsbier, paní Věra Sejkorová, přeživší lidické dítě Marie Šupíková a jedno z oceněných dětí – autor hlavního grafického motivu celé výstavy 6 letý Míša Vyzrál) si mohlo přes 400 návštěvníků prohlédnout přes 1200 obrázků a prostorových objektů od dětí z různých koutů celého světa.

Závěr vernisáže patřil divadelnímu představení Velká cirkusová pohádka Vojty Vrtka a posezení s porotou. Přes opětovné velmi nepříznivé počasí plné deště se i letos program a slavnostní ceremoniál povedl, všichni přítomní si ho velmi chválili.

Mgr. Ivona Kasalická, kurátorka MDVV Lidice 2015

Publikováno dne: 08.06.2015