< Škola
Na pražské výstavě Kamila Lhotáka žáci tvořili podle jeho obrazů

V Obecním domě v Praze se konala velká a výpravná výstava známého českého malíře Kamila Lhotáka nazvaná Retrospektiva. Návštěvníci si mohli prohlédnout 120 olejomaleb tohoto autora 20. století. Tuto ojedinělou uměleckou událost si nenechali ujít žáci výtvarného oboru Základní umělecké školy Mšeno, poboček Byšice a Mlazice, a vyrazili v hojném počtu na výstavu.

Expozice byla členěna do devíti tematických celků, které představují různé polohy Lhotákovy tvorby. Nechybí mezi nimi známá témata, například láska ke sportu, cyklistice, motocyklům nebo objevování městské periferie. Představeny byly také francouzské náměty, obrazy inspirované příběhy spisovatele Julese Vernea, portréty přátel a přítelkyň, surrealistická díla a samozřejmě také Lhotákovy oblíbené horkovzdušné balony.

Žáci si výstavu pozorně prohlédli, zhlédli dokumentární film o jeho tvorbě, vybrali si jeden obraz a ten se pokusili studijní kresbou přenést na papír. Mezi kolemjdoucími návštěvníky tím vzbudili velkou pozornost. Jejich dětské výtvarné vyjádření horkovzdušných balónů, stylových automobilů a ženských portrétů podle umělcových obrazů mělo velký ohlas. Nyní budou žáci své studijní práce dokončovat v souvislosti s výukou ve školních ateliérech v Byšicích a Mlazicích.

Monika Chmelařová, pedagog

IMG_8113  IMG_8110  IMG_8114  IMG_8111